Jan Majka jest Henrykusem z rocznika Sławoja Misiewicza, 1969- 71. Pochodzi z Jarosławia w województwie podkarpackim. Tu się urodził, ukończył podstawówkę i liceum ogólnokształcące. Po maturze trafił na staż w Centrali Nasiennej, też w Jarosławiu. Nie mając przygotowania zawodowego do pracy w nasiennictwie został skierowany do pomaturalnej szkoły w Henrykowie. Przez czas nauki mieszkał u rodziny w Oławie, skąd miał 40 km do szkoły.
Po ukończeniu PSTNiL w 1971 roku wrócił do swojego miejsca pracy w Centrali Nasiennej. Następnie zatrudnił się w PGR. Kolejnym miejsce pracy Jana Majki była placówka naukowa, ale na tym nie koniec. Ma też doświadczenie z pracy urzędniczej na poziomie gminnym.
Najdłużej, bo aż 25 lat, Jan Majka pracował w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Był jej prezesem. Kropką nad „i” w karierze zawodowej naszego Henrykusa była praca w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, również w Jarosławiu.
Dziś Jan Majka jest szczęśliwym posiadaczem własnego domu, w którym mieszka z synem, jednym z jego pięciorga dzieci. Co go wyróżnia spośród innych Henrykusów? Janek jest pszczelarzem i z pewnością ma życie miodem (może i mlekiem?) płynące.
Jak już wielu z Was czytelników bloga Henrykusy.pl Jan Majka podzielił się swoimi zdjęciami ze szczęśliwych czasów spędzonych w Henrykowie.
Stali bywalcy na naszym blogu powinni rozpoznać sylwetki doktora Zbigniewa Urbaniaka, dyrektora Jana Szadurskiego, Sławoja Misiewicza, Mariana Fiołka… Pozostałych można opisać w komentarzach odnosząc się do numeru zdjęcia.
Andrzej Szczudło
Post scriptum (dodatkowy fotokomentarz Sławoja Misiewicza):
Jeden komentarz on Z albumu Janka Majki
Zdjęcie nr 2/. – Po środku stoi Brzeski albo Brzuski z podkarpacia;
Zdjęcie nr 3/. – Marian Fiołek trzyma na rękach Majkę z Ziębic; Czwarta Garus, imienia nie pamiętam, za nią kolega z Sejn, już zmarł.
Zdjęcie nr 5/. - drugi od lewej Rysiek Szeliga; trzecia –Joaśka Michalska; czwarta w ciemnych okularach – Zosia Konarska z Warszawy; obok w koszuli z zawiniętymi rękawami Anka Kowalewska z Mazur.
Zdjęcie nr 7/. - Pierwszy Maciek Wendlandt; drugi Marian Fiołek obok Majka z Ziębic.
Zdjęcie nr 8/. – Pierwszy siedzi Opilowski;
Zdjęcie nr 9/. - Od lewej w okularach Andrzej Krzyżaniak z Ziębic; koło dyr. W słonecznych okularach Czesiek Nowicki „Pepik”, spenetrował mi szafkę i zabrali mi stypendium; drugi za dyr. W okularach Kaziu Barcikowski; przed nim ja stoję w ciemnych okularach.
Zdjęcie nr 10/. – drugi Maciek Wendlandt.
Zdjęcie nr 12/. - na ławce pierwszy Opilowski; czwarty Pelc; za ławką stoi Maciek Wendladt;
Zdjęcie nr 14/. - od lewej w białej kurtce Teresa Nosalska; za nią Jurek Strałkowski; trzeci obok tego w ciemnych okularach Andrzej SrajdA z Chojnic; za nim Jacek; przed nim w kapturze Garus; siedzę w czarnej czapie; za mną Zośka Konarska; w jasnej czapie i w okularach prof. Cz. Trawiński; za nim w czapce Czarek Wojciechowski – „Czar Pegeeru” świetny pianista; w głębi w kapeluszu Ziutek Psztyr; w okularach w rozpiętej kurtce z lewą ręką w kieszeni -Kaziu Barcikowski;
Zdjęcie nr 16/. – pierwsza od lewej Garus; czwarta z lewej z rękami na padołku prof. Amelia Gembarzewska uczyła ochrony roślin; z wisiorem na łańcuszku Michał Świderski.
Profesor Gembarzewska miała przezwisko „globulka”. Często wprowadzała nas w dobry nastrój– raz chciała poprosić kolegę do odpowiedzi, a nie pamiętała nazwiska, pokazuje na niego i mówi –„ten pan, na „P” - no, Opilowski, a my w śmiech. Drugim razem pyta – Jaki kolor ma zaprawa rtęciowa – kto by wiedział więc trafiamy, Zygmunt Lewandowski mówi „żółty” - nie, ktoś że niebieski - nie, ktoś, że czarny – nie, no to ja że czerwony- a Pani profesor –„Tak, piątka”. A ja w życiu o zaprawie rtęciowej nie słyszałem, a co dopiero znać jej kolor. I tak dalej, dużo różnych fajnych przypadków było.
Zdjęcie nr 18/. – Pierwszy najniżej siedzący od lewej Czarek Wojciechowski „Czar Pegeeru; ze złożonymi rękoma Opilowski; z gazetą Teresa Nosalska; za nią Andrzej Kiszko „Hoss”; ja za „Hossem”; obok mnie doktor Zbigniew Urbaniak; w pierwszym rzędzie u góry czwarty od lewej Wojtek Wasilewski; przed NIK Kwietniewska; między dwiema dziewczynami w spódnicach w kratę Polus. Reszta osó się powtarza, więc je pomijam.
Więcej nie pamiętam, za co szczerze żałuję, a was koleżanki i koledzy proszę o przebaczenie, a jeśli coś pomyliłem to z góry przepraszam. Kojarzę jeszcze kilka nazwisk, ale trudno mi wskazać do kogo należą.
Sławoj Misiewicz "Harnaś".